Загальне
Славко Г.В.
Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
РОЗРОБКА ПЛАҐІНА LATEX EDITOR MATHJAX ДЛЯ РЕДАКТОРА ATTO MOODLE
Упровадження спеціалізованого сайту «Математика.укр» на базі платформи moodle виявило потребу у створенні спеціалізованого редактора для візуалізації набору математичних формул у форматі LaTeX, побудованого на технологіях MathJax. Як відомо у типовій конфігурації Moodle використовується фільтр LaTeX, що виконує сканування тексту на наявність керуючих символів обгортки математичних формул, а також js-бібліотека MathJax, що найкращим чином відтворює на веб-сторінках навчальних курсів, у тестах, завданнях LaTeX-коди у вигляді звичних математичних формул. Більш того, типовий комплект moodle містить редактор Atto та інтегровану з ним досить примітивну форму для введення окремих математичних LaTeX-кодів і формул. Такий інструментарій для введення великої кількості формул у математичні тексти під час роботи через онлайн-інтерфейс системи не є зручним і потребує удосконалення. Звичайно, існують більш зручні редактори формул та встановлення їх і використанням не є безоплатним. Отже виникла потреба у створенні альтернативного редактора.Перш за все він створювався для власних потреб, але згодом з'ясувалось, що редактор формул виявися досить зручним у використані та виникла ідея запропонувати його усій Moodle-спільноті.
Розроблений плаґін для Moodle - призначений для зручного введення математичних формул у системі дистанційного навчання Moodle. Він буде корисним для веб-майстрів, розробників системи навчання, викладачів та студентів як додаткове розширення (модуль), який можна встановити у систему. Робота плаґіна тестувалась із стандартним HTML-редактором Atto і CMS Moodle 2.9, 3.0+. Редактор дозволяє набирати формули як у звичайному візуальному редакторі й одразу бачити результат обробки LaTeX-коду – математичні формули, та легко додавати ці формули у текст безпосередньо на сторінку сайту Moodle. Плагін є безкоштовним, його викладено для вільного завантаження за наступним посиланням: http://primat.org/load/33-1-0-437 з відповідними інструкціями для встановлення у систему. Нижче наведено зовнішній вигляд онлайн-редактора LaTeX Editor, адаптованого для системи moodle.
Загалом завантаження та встановлення плагіна у систему виконується стандартним способом - слід завантажити та встановити ZIP-архив. Після успішного встановлення плагіна необхідно виконати налаштування панелі інструментів текстового редактора Atto. Нагадаємо, що для цього слід звернутися за наступним шляхом:
Текстові редактори -> Редактор HTML Atto -> Налаштування панелі інструментів
Далі необхідно прописати у меню редактора встановлення кнопки виклику LaTeX-редактора, додавши у відповідний рядок меню та у відповідну групу кнопок, наступний код:
latexvh
, наприклад так, як показано нижче.collapse = collapse style1 = title, bold, italic style2 = underline, strike, subscript, superscript links = link files = image, media, managefiles, latexvh list = unorderedlist, orderedlist
Як результат налаштувань у панелі редактора Atto має з'явитися відповідна кнопка, позначена на наступному рисунку.
Демонстрацію основних можливостей редактора можна переглянути на наступному відео.
Клієнтська частина плагіну побудована за допомогою HTML, CSS і JavaScript, та використовує JavaScript бібліотеку YUI, яка є вбудованою в систему Moodle, та використовується для створення інтерактивних інтерфейсів взаємодії з користувачем [1]. Взаємодія LaTeX-редактора з Moodle полягає тільки у тому, що в редактор Atto Moodle вбудовується кнопка виклику, яка ініціює запуск редактора та у самому LaTeX-редакторі виконується зворотня дія - повертається результат набору LaTeX-коду на поточну сторінку з якої було здійснено виклик редактора. Редактор, який пропонується тут (версія 1.1) є продовженням робіт по створенню редактора, розпочатих та анонсованих у роботах [1],[2] та містить удосконалення, що пришвидшили його завантаження і покращили стабільність роботи. Для тестування роботи редактор було встановлено на декількох Moodle-сайтах, зокрема на сайтах «Математика.укр» та «krnu.org» і перевірено його роботу упродовж тривалого часу багатьма користувачами.
Список використаних джерел
- Славко Г. В. Розробка та інтеграція плагінів математичного спрямування у систему дистанційної освіти Moodle / Г. В. Славко, В. В. Решетило, С. В.Шевченко // Вісник Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського - 2017. - Вип. 2(1). - С. 48-53.
- Решетило, В. В. (2017) Розробка плагіну для зручного використання LaTeX розмітки в LMS Moodle. Актуальні питання сучасної інформатики (5). pp. 335-337.