Загальне
Пашинський Я.С., Щербина О.А.
Київський національний університет будівництва і архітектури
Плагін RecordRTC для запису аудіо і відео в текстовому редакторі Moodle
Включення в текстовий редактор Moodle засобів, що дозволяють користувачу записувати з мікрофона і веб-камери звук і відео та вставити їх в будь-який текст, що обробляється цим редактором, значно розширює функціональні можливості платформи Moodle. Однак донедавна плагіни, які надавали такі можливості, зокрема poodLL [1], використовували для цього зовнішній сервер. Звернення до сервера PoodLL, що знаходиться в Японії, сповільнює роботу редактора. Крім того, починаючи з третьої версії плагіна PoodLL, послуги цього сервера стали платними.
На щастя, в 2017 році вийшов новий плагін RecordRTC, для обох вбудованих в Moodle редакторів -- Atto і TinyMCE [2, 3], який дозволяє записувати і вставляти в текст звук і відео без послуг зовнішнього сервера, використовуючи лише власні можливості браузерів Firefox, Chrome або Opera, що підтримують технологію WebRTC.
Одні із найбільших переваг цього плагіну – це безумовно його швидкість та простота у використані. Використовуючи технології WebRTC, всі записи виконуються безпосередньо у браузері. Отримане рішення дозволяє найбільш повно використовувати систему для потреб освіти. Користувачу достатньо натиснути кнопку запису звуку або відео, по завершенні якого редактор автоматично створить посилання на записаний файл, що відображається у вигляді аудіо чи відеоплеєра.
Після встановлення редактори Atto або TinyMCE будуть відображати одну або обидві кнопки для аудіо чи/або відео в залежності від настройок адміністратора.
Щоб розпочати запис аудіо або відео, потрібно натиснути на відповідну кнопку. Під час запису таймер веде зворотній відлік часу, що залишився. Коли відведений час вичерпано, запис автоматично зупиняється (це також відбувається при перевершенні максимального розміру файлу для завантаження, визначеного в налаштуваннях сервера).
Коли запис закінчиться, користувач може відтворити його, щоб побачити або почути результат роботи. Щоб розмістити файл, користувач повинен натиснути кнопку “Прикріпити запис як анотацію” (анг. “Attach Recording as Annotation”). З’явиться діалогове вікно з запитом користувача про те, під яким іменем посилання буде відображатися у текстовому редакторі.
Після цього файл розміщується безпосередньо на тому місці, яке було обрано користувачем.
Після завершення редагування, можна побачити результат виконаної роботи.Встановлений плагін працюватиме за замовчуванням, але ви можете, як адміністратор, налаштувати його, для цього потрібно перейти в меню “Адміністрування сайту” та обрати підменю “Плагіни”. Адміністратори можуть:
Дозволити користувачам записувати тільки звук, тільки відео або обидва, змінивши кнопки, які з'являються на панелі інструментів редактора. Щоб контролювати максимальний розмір файлу, можливе обмеження часу запису.
Неможна забувати і про налаштування бітрейту (швидкість проходження бітів інформації за секунду), типовий бітрейт для записаного аудіо 128000 bps, повинен призвести до створення файлів, що складають близько 15 кбайт за хвилину. Стандартний бітрейт для записаного відео складає 2500000 bps, що призведе до створення файлів розміром 20 МБ на хвилину. Також важливо зазначити, чим нижче бітрейт, тим менший остаточних розмфайлу.
Початковий час запису встановлюється на позначці в 120 секунд, тому очікуваний максимальний розмір відео-файлів становить близько 40 МБ.
Зауважимо, що технологія WebRTC, від якої чекали справжньої революції в галузі аудіо- та відеокомуніакації в Інтернеті, поки що не виправдала сподівань головним чином через невирішені проблеми з безпекою [4]. Тому плагін RecordRTC вимагає, щоб платформа Moodle використовувала безпечний протокол https або працювала в локальній мережі (localhost). При невиконанні цих умов виводяться відповідні попередження, однак аудіо- та відео файли плагін створює в будь-якому випадку.
Отже, плагін RecordRTC не потребує від користувача спеціальних вмінь та навичок, все доступно та ясно на інтуїтивному рівні, а швидкість забезпечує оперативне виконання запланованих дій. Розроблений продукт задовольняє більшу частину вимог до подібних систем. Надалі планується доробка спроектованих рішень і реалізація функціоналу комунікації між учнем і викладачем за результатами вивчення відео-уроку за допомогою особистих повідомлень.
Список використаних джерел- poodLL Anywhere(TinyMCE) // [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://moodle.org/plugins/tinymce_poodll/
- RecordRTC
for Atto // [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://moodle.org/plugins/atto_recordrtc/
- RecordRTC TinyMCE // [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://moodle.org/plugins/tinymce_recordrtc/
- A
Study of WebRTC Security // [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://webrtc-security.github.io/